Příběhy

Vánoční Bazááár 2014

Vánoční Bazááár 2014

Z výtěžku Vánočního Bazááárku 2014 jsme pomohli těmto dětem:

Editce

Editka (12 let) se dostala do dobrých rukou v azylovým domě pro děti teprve před rokem. Hodně si před tím vytrpěla. Když byla malá, odešla od ní matka a tak musela zůstat s nevlastním otcem, který jí týral a působil bolestivá traumata. Díky závislosti na alkoholu nebyl otec často doma a navíc se neuměl o dítě postarat. Když se dívka konečně dostala do bezpečí, téměř nemluvila, nevěřila dětem, ani dospělým, povídala si jen s květinami a zvířaty. Za dobu několika měsíců pobytu v azylu se Editka naučila říkat si sama, co potřebuje, jak jí může okolí pomoci, naučila se komunikovat s dětmi i dospělými. Soud nyní rozhodne, kde bude v budoucnu vyrůstat. Ona sní o životě na vesnici s hodnou rodinou, která má spoustu zvířat a kde je všude okolo příroda.

Editka je již nyní v lepší kondici a psychicky stabilní. Je proto naděje, že všechna úskalí, která na ní čekají, bude schopna zvládnout a začne více věřit sobě i lidem kolem. K Vánocům vyslovila „všední“ přání jako např. zimní boty, teplákovou soupravu, školní batoh, šálu a čepici nebo MP3 přehrávač se sluchátky .

Klárce

Desetiletá Klárka trpí od malička svalovou dystrofií a mentálním postižením. Od září letošního roku navštěvuje 1. třídu speciální základní školy, kde je moc spokojená. Potřebuje sice stálou péči maminky, ale sama se moc snaží a krátkou vzdálenost s její pomocí ujde. Jinak používají speciálně upravený kočárek. Klárka miluje pohádky a užívá si hippoterapie.

Protože ji denně trápí křeče nohou, pořídili jsme jí masážní stroj na koupele chodidel, a radost také Klárka měla ze zvukových pohádkových knížek.

Honzíkovi

Osmiletý Honzík z Prahy 6 je upoután na invalidní vozík a je zcela závislý na pomoci rodičů.  Bojuje s velmi těžkým zdravotním postižením. Má epilepsii, u které nebyl odhalen původ a která nereaguje na léky. Od čtyř let nemluví, nechodí. Rodiče mu zajišťují nepřetržitou celodenní péči a zároveň se starají ještě o třináctiletou dceru, která má lehčí formu zdravotního postižení. Snaží se Honzíkovi život, co nejvíce ulehčit. Navštěvují s ním denní stacionář a zajišťují vše, co jim pouze jeden příjem, z důvodu celodenní péče, umožní.

Honzík jsme z výtěžku bazááárku pořídili výukový tablet s programem „Medvídek“. Jeho mamince pomůže rehabilitační kočárek, na kterém bude Honzíka rychle přepravovat.

Jakubovi

Na pomoc okolí je zcela odkázán jedenáctiletý Kubík, který se narodil s těžkým kombinovaným postižením (pohybové a zrakové). Sám se nepohybuje, je odkázán na invalidní vozík. Na plný úvazek se mu věnuje maminka, která je rozvedená a má na starost ještě osmiletou dcerku. Kubík má absolutní hudební sluch, který mu pomáhá vnímat okolní svět. Velmi pěkně zpívá, je komunikativní a snadno navazuje kontakty.

Kubík miluje hudbu a poslouchá výukové programy podbarvené hudbou či s ní spojené, proto jsme mu pořídili iPad s výukovými programy, které předtím mohl používat pouze ve stacionáři. Tablet mu pomáhá ke zrakové stimulaci, k rozvoji jemné motoriky a smyslového vnímaní! Jsme moc rádi, že tento dárek je opravdu velkým pomocníkem v Kubíkově životě!


Předávání darů pořízených z výtěžku Vánočního Batáááru 2014 naleznete ZDE !


Vánoční Bazááár 2014